• Echinacea purpurová a imunita

    Rod rastlín Echinacea pochádza zo Severnej Ameriky a už starovekí Indiáni ju používali na liečbu rôznych infekčných ochorení ako aj na čistenie a hojenie rán. Najznámejším liečivým druhom je práve Echinacea purpurová, latinsky Echinacea purpurea. Liečivé preparáty sa získavajú spracovávaním predovšetkým kvitnúcej vňate, ale aj ako výťažky z koreňa. Obsahuje viacero dôležitých liečivých zložiek ako sú napríklad echinakozid alebo echinaceín a éterické oleje avšak doposiaľ sa nezistilo, ktoré obsahové látky sú zodpovedné za naštartovanie imunitného systému.

    Väčšina liečebných preparátov sa získava prevažne lisovaním čerstvých rastlín, avšak málokedy býva dostupná ako čerstvá šťava. Na trhu najčastejšie nájdeme vodno-alkoholové extrakty Echinacei. Ďalej býva dostupná vo forme kapsúl ako suchý extrakt, v prášku a najnovšie aj vo forme cmúľacích tabliet a sirupov. Vňať echinacei sa spracováva aj do formy čajoviny, kedy je potrebné zaliať 2 kávové lyžičky čaju a nechať ho lúhovať približne 10 minút.

    Echinacea sa najčastejšie používa pri opakujúcich sa infekciách dýchacích a močových ciest. Aktivizuje imunitný systém a zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Podľa najnovších zistení je najúčinnejšia pokiaľ sa podáva v rannom štádiu prechladnutia alebo preventívne pri vystavení organizmu chorobe. Jej podávanie po prepuknutí choroby nie je významné. Maximálna dĺžka podávania je 2 týždne, po ktorých musí nasledovať dvojtýždňová prestávka, nakoľko dlhodobé dráždenie imunitného systému by mohlo vyvolať jeho oslabenie. Nie je vhodná pre tehotné a dojčiace ženy.