• Leto a vitamín D

    Urobte si v duchu rekapituláciu času stráveného v prírode, alebo len tak na slnku… Nedopadla v prospech dostatočného príjmu slnečného žiarenia? Žiaľ, veľa intenzívne pracujúcich ľudí je na tom rovnako. Takíto ľudia trpia nedostatkom slnka a tým aj slnečného vitamínu D. Lekári začínajú biť na poplach – poukazujú na jeho alarmujúcu absenciu, s ktorou súvisí široká paleta ochorení.

    Oprávnené ťaženie dermatológov proti neregulovanému opaľovaniu kvôli nadmernému výskytu rakoviny kože (malígneho melanómu) vyvolalo opačný extrém – fóbiu pred slnečným žiarením, ktorá má spolu so zmenou spôsobu nášho života v ostaných rokoch na svedomí celosvetovú pandémiu nedostatku vitamínu D.  Akosi sme zabudli na staré známe porekadlo: “Kde nechodí slnko, chodí lekár”. Nevychádzame von z interiérov, pracujeme, vysedávame pri monitoroch počítačov, televízoroch… Všeobecne zabúdame na prirodzený pohyb vonku, na slnku. Aj preto dnes podľa výskumov viac ako 60% populácie má nedostatok vitamínu D.

    Vitamín D vzniká v koži účinkom UV lúčov slnka a tvorí až 95% telového vitamínu D. Pre jeho dostatočnú hladinu v tele je teda dôležité predovšetkým slnečné žiarenie, ktoré nám ho pomáha premeniť na účinnú formu. Vitamín D má kľúčovú úlohu pri vstrebávaní vápnika, tvorbe kostí, zubov a pri funkciách nervovo-svalovej sústavy. Človeku pomáha tiež budovať imunitu a je účinnou prevenciou ochorení srdca a ciev, dýchacích ciest, osteoporózy, cukrovky, znižuje riziko vzniku onkologických ochorení a ďalších civilizačných chorôb.

    V Publikácii “Slnečný“ vitamín MUDr. M. A. Šašinka DrSc. a doc. MUDr. K.Furková CSc. zdôrazňujú dôležitosť výšky hladiny vitamínu D pri rôznych typoch autoimúnnych ochorení , medzi ktoré patrí aj cukrovka (diabetes).

    Ak pre svoju pracovnú vyťaženosť pobyt na slnku postrádame, doporučujem siahnúť po kvalitných, pre organizmus dobre využiteľných doplnkoch výživy s obsahom vitamínu D! V našich lekárňach (ADUS, ADUS-CENTRUM v Poprade, ĽUBKA v Kežmarku, LUCKA vo Svite, LEKÁREŇ NA NÁMESTÍ v Kežmarku) Vám naši farmaceuti radi poradia a pomôžu vybrať.