• Liečivé rastliny s upokojujúcim účinkom

    Prichádza jeseň a s ňou po dovolenkovom období aj vysoké pracovné nasadenie. Nervozita, úzkosť, stres, čoraz častejšie sprevádzajú život človeka. Sú to veľmi nepríjemné emočné stavy často súvisiace s vysokým pracovným nasadením a každodenným zhonom. Môže ísť o krátkodobý nepokoj, až po generalizovanú úzkosť a paniku. Následok nervozity, stresu, či strachu je väčšinou nespavosť, ktorá môže viesť k ďalším zdravotným komplikáciám. Ak sa u človeka dlhodobejšie vyskytujú tieto príznaky , mal by čo najskôr vyhľadať odbornú pomoc. Vzhľadom na množstvo nežiaducich účinkov syntetických liečiv sa pacienti v snahe odstrániť nervozitu, stres, úzkosť, či nespavosť, čoraz častejšie orientujú na prírodné látky a rastliny s upokojujúcim účinkom. V lekárňach nájdete samostatné bylinky vo forme bylinných čajov , alebo výťažky bylín spracované do formy tabliet, alebo kapsúl. Lekárnici v lekárňach Vám kompetentne poradia. Medzi najčastejšie používané liečivé rastliny s upokojujúcim účinkom patria:

    Valeriána lekárska

    Je jednou z najznámejších liečivých rastlín s upokojujúcim účinkom. Je vhodná aj pri nespavosti. Na terapeutické účely sa využíva koreň. Pre túto rastlinu sú charakteristické silný, nie veľmi príjemný pach. Výraznou vôňou láka mačky i hmyz, ľudovo sa jej hovorí „mačací koreň“. Tlmí nervozitu, stavy vzrušenia, úzkosti a duševné napätie. Vo vyšších dávkach sa používa ako hypnotikum (liek na spanie). Okrem sedatívneho (upokojujúceho) účinku má valeriána aj protikŕčový účinok .Známe je tiež použitie tejto rastliny pri maternicových kŕčoch, bolestiach hlavy, žalúdočných neurózach, črevných poruchách. Valeriána lekárska nie je určená na dlhodobé užívanie. Odporúčaná doba užívania je maximálne 2 týždne.

    Mučenka

    je ďalšou významnou liečivou rastlinou so sedatívnym (upokojujúcim) účinkom.. Z tejto rastliny sa používa celá nadzemná časť – vňať. Ide o popínavú rastlinu s ružovými až purpurovými kvetmi. V tradičnej medicíne sa používa na úľavu od miernych symptómov duševného stresu. Používa sa pri nervovom nepokoji, napätí, podráždenosti ako aj pri poruchách spánku, či nervovo podmienených ťažkostiach žalúdka a čriev. Popri sedatívnom účinku má aj anxiolytický efekt (rušiaci vnútorné napätie).

    Medovka lekárska

    Medovka je veľmi obľúbenou liečivou rastlinou s intenzívnou citrónovou vôňou. Často sa pestuje i v našich záhradách . Na terapeutické účely sa využíva list . Silica medovky má upokojujúce, protikŕčové a antibakteriálne účinky. Používa sa najmä ako mierne sedatívum, na uvoľnenie symptómov stresu. Nachádza sa vo viacerých prípravkoch určených na spanie a upokojenie, najčastejšie v kombinácii s ďalšími sedatívne pôsobiacimi výťažkami. Vďaka vysokému obsahu kyseliny rozmarínovej majú extrakty aj antivírusové pôsobenie a využívajú sa zvonka proti vírusu herpesu.