• Pamäť a Ginko dvojlaločné

    Ginko dvojlaločné je označovaný za živú skamenelinu a je najstarším rastúcim stromom pochádzajúcim z Číny, kde ho pestovali už od 11. storočia. V Číne sa považuje za symbol dlhovekosti a imunity, nakoľko má jedinečné liečivé vlastnosti. Tento strom je vzácny vďaka obsahovým látkam, ktoré sa nachádzajú práve v jeho listoch. List ginka sa používa na výrobu definovaného suchého výťažku, ktorý je napredávanejším výťažkom na svete. Je bohatý na obsahové látky, avšak za najdôležitejšie sa považujú flavonoidy, ginkgolidy a bilobalid.

    Už stará čínska medicína využívala účinky ginka na terapiu porúch pamäti, koncentrácie a depresívne stavy. V dnešnej dobe sa spravidla používajú hotové preparáty obsahujúce koncentrovaný extrakt z ginka , alebo ako slabšia forma -čaj z listov ginka. Výťažky z ginka sú povolené pri terapii syptómov Alzheimerovej choroby, ďalej pri poruchách činností mozgu zapríčinených stárnutím. Jeho užívanie podporuje výkonnosť pamäte, zlepšuje sústredenie, pozornosť a schopnosť učiť sa. Používa sa aj ako doplnková terapia pri depresívnych stavoch a závratoch. Nakoľko zlepšuje krvný obeh, používa sa aj pri liečbe studených končatín a poruchách zraku a sluchu, spôsobených nedostatočným prekrvením týchto orgánov. Okrem iného majú výťažky z ginka aj antioxidačné účinky. Pôsobia proti účinkom voľných radikálov, a tak sú vhodné ako doplnková terapia aj pri rakovine, infarkte myokardu, ateroskleróze alebo mozgovej príhode.

    V dnešnej dobe je na trhu dostupných mnoho voľnopredajných prípravkov obsahujúcich extrakt z ginka v rôznom množstve. Nakoľko jeho pravidelné užívanie znižuje zrážanlivosť krvi, je nutné poradiť sa vždy so svojim lekárom, alebo lekárnikom. Ako voľnopredajný doplnok výživy sa extrakt z ginka nachádza v jednozložkových, alebo viaczložkových prípravkoch. Čistý koncentrovaný extrakt z ginka sa nachádza aj v liekoch viazaných na lekársky predpis, pričom sú určené na dlhodobé užívanie, avšak len pod dohľadom ošetrujúceho lekára.