• Kĺbová výživa

  Pohybový aparát je tvorený kosťami, kĺbmi, chrupavkami a spojivovým tkanivom. S pribúdajúcim vekom, ako aj nedostatočným alebo naopak zvýšeným množstvom pohybu dochádza k opotrebovaniu alebo poškodeniu pohybového aparátu. V ľudskom tele sa nachádza 206 kostí a približne 100 kĺbov. Základnými zložkami kĺbovej výživy je glukozamín, ktorý sa prirodzene nachádza v chrupavkách a kĺbovej tekutine a chondroitín, ktorý sa vyznačuje vysokou schopnosťou viazať vodu, a tým tlmí nárazy. Je taktiež súčasťou medzibunkovej hmoty chrupaviek.

  Ďalšou dôležitou zložkou kĺbov je kolagén.

  Kolagén typu I sa okrem kostí, väzív a šliach, kde vytvára silné vláknité zväzky, vyskytuje aj v pokožke.

  Kolagén typu II sa vyskytuje prednostne v chrupavkách, kde vytvára husté priestorové siete. Pre správnu tvorbu kolagénu v ľudskom tele je dôležitý jednak vitamín C a MSM (methylsulfonylmetán), ktorý je dôležitým zdrojom síry a má taktiež antioxidačné vlastnosti, čím chráni chrupavku pred vplyvom voľných radikálov. Kyselina hyalurónová sa nachádza v celom organizme. Je základnou zložkou aj kĺbovej tekutiny. Má jednak vysokú schopnosť viazať vodu, pričom sa vytvára ochranný gél, ktorý znižuje trenie kĺbových plôch a jednak je zdrojom výživy pre chrupavky, ktoré nie sú zásobované cievami.

  V našich lekárňach je dostupných veľa preparátov , ktoré zlepšujú stav kĺbov.

  Takzvaná kĺbová výživa je dostupná vo forme jednozložkových preparátov, alebo kombinovaných prípravkov, ktoré obsahujú vyššie uvedené zložky v rôznom množstve a pomere. Bývajú vo forme tabliet, kapsúl, rozpustných granulátov, alebo vo forme tekutín. Kĺbová výživa sa užíva spravidla v troj-mesačných cykloch, s rovnako dlhými prestávkami medzi jednotlivými liečebnými kúrami.

  Naši lekárnici Vám ochotne poradia podľa popisu problémov s kĺbami , ktorý preparát je pre Vás najvhodnejší.