• Probiotiká

    Pri slove baktéria si väčšinou každý z nás predstaví niečo, čo spôsobuje rôzne druhy ochorení a infekcií. Tieto baktérie označujeme ako patogénne, a teda vyvolávajúce chorobu. Avšak je dôležité si uvedomiť, že ľudské telo nie je za normálnych okolností sterilné, práve naopak, je posiate baktériami, ktoré plnia množstvo dôležitých funkcií. Tieto „dobré“ baktérie nazývame fyziologické a vytvárajú takzvanú fyziologickú mikroflóru človeka, ktorá zohráva významnú úlohu pri metabolických procesoch v tele, ovplyvňuje imunitné odpovede organizmu a vytvára akúsi ochrannú bariéru pred vstupom infekcie do ľudského tela. Okrem kože, dýchacích ciest a urogenitálneho traktu, sa baktérie nachádzajú predovšetkým v tráviacom trakte, kde nie len vytvárajú bariéru pre patogény, ale podieľajú sa aj na trávení.

    Črevná mikroflóra človeka je celistvý komplex pozostávajúci približne zo 400 druhov baktérií. K jej rozvratu dochádza vplyvom rôznych faktorov ako je stres, emocionálne vypätie, nezdravá strava, zmena prostredia a v neposlednom rade aj liečba antibiotikami. Antibiotiká dokážu účinne zahubiť alebo pozastaviť rast patogénnych baktérií, na druhej strane rovnako pôsobia aj na normálnu fyziologickú črevnú mikroflóru človeka. Pri liečbe antibiotikami dochádza k zníženiu počtu „dobrých“ probiotických kultúr na slizniciach a tie sa stávajú menej odolné voči premnoženiu patogénnych baktérií alebo kvasiniek. Týmto stavom sa dá predísť podávaním probiotík počas antibiotickej liečby.

    Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré ak sú podané v dostatočnom množstve, majú preukázateľne pozitívny účinok na zdravotný stav človeka. Rozdeľujeme ich do troch základných skupín, a to na laktobacily a bifidobaktérie , nepatogénne druhy rodu Escherichia coli a iné (napr. Saccharomyces boulardi, Enterococcus faecium M-74). Podmienkou ich rastu sú prebiotiká. Jedná sa o nutričné substráty nestráviteľné enzýmami tráviaceho traktu (napr. vláknina, fruktooligosacharidy, inulín atď.), ktoré sú akousi výživou pre črevné baktérie a tráviaci epitel.

    Kombinácia probiotika s prebiotikom sa nazýva synbiotikum. Samotné probiotiká alebo synbiotiká sú voľnopredajné produkty, ktoré sú dostupné v lekárňach.

    O jednotlivých prípravkoch je vhodné poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom, nakoľko vhodnou kombináciou baktérií a ich špecifickým spracovaním sú určené ako podporná liečba pri vaginálnych infekciách, poruchách trávenia, imunity a ako doplnok pri terapii antibiotikami. Sú dostupné vo forme kapsúl, prášku, vaginálnych čapíkov ako aj kvapiek a určené sú ako pre novorodencov, deti tak aj dospelých. Pri súčasnej liečbe antibiotikami je dôležité dbať na dvojhodinový odstup medzi podaním antibiotika a probiotika, nakoľko priamym pôsobením antibiotika by došlo k usmrteniu probiotických kultúr.